18 марта Православная Церковь празднует обретение честных мощей святителя Луки, архиепископа Симферопольского и Крымского, исповедника.

С престольным праздником нашего храма, братья и сестры!

Обретение честных мощей святителя Луки Крымского

Тропарь, глас 1:
Возвести́телю пути́ спаси́тельнаго,
испове́дниче непоколеби́мый,
и́стинный храни́телю оте́ческих преда́ний,
Правосла́вия наста́вниче,
Кры́мския земли́ архипа́стырю,
врачу́ богому́дрый, святи́телю Луко́,
Христа́ Спа́са непреста́нно моли́,
дарова́ти душа́м на́шим ве́лию ми́лость.

Кондак, глас 1:
Я́коже звезда́ всесве́тлая,
в нощи́ безбо́жия доброде́тельми просия́л еси́,
и от гони́телей мно́го пострада́в,
непоколеби́м ве́рою пребы́л еси́,
враче́бною же му́дростию укра́шен,
мно́гия лю́ди исцели́л еси́.
Сего́ ра́ди с любо́вию вопие́м ти:
ра́дуйся, добропобе́дный испове́дниче,
ра́дуйся, о́тче святи́телю Луко́,
ра́дуйся, земли́ Ру́сския похвало́ и утвержде́ние.

Молитва
О, святи́телю Луко́, испове́дниче и уго́дниче Христо́в! Услы́ши нас, гре́шных, со умиле́нием припа́дающих к ра́це честны́х и многоцеле́бных моще́й твои́х, и принеси́ моли́тву на́шу к Ми́лостивому Человеколю́бцу Бо́гу, Ему́же ты ны́не со все́ми святы́ми предстои́ши. Испроси́ у Христа́ Бо́га на́шего, коему́ждо дар благопотре́бен и вся, я́же ко спасе́нию поле́зная, да утверди́т ны в ве́ре Правосла́вней и благоче́стии, я́ко изба́вльшеся от ко́зней лука́ваго, избе́гнем вся́кия вражды́, нестрое́ний, ересе́й и раско́лов.
О, цели́телю преди́вный и врачу́ безме́здный! Уврачу́й благода́тию, да́нной тебе́ от Бо́га, я́звы душ и теле́с на́ших, да не неисцеле́ни оты́дем из сей жи́зни вре́менней, но да чи́сти и непоро́чни предста́нем Престо́лу Бо́жию, прославля́юще Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха во ве́ки веко́в. Ами́нь.